خانه / اخلاق و تربیت / کوآنتوم _ فیزیک _ بررسی معجزات علمی قرآن

کوآنتوم _ فیزیک _ بررسی معجزات علمی قرآن

کوآنتوم _ فیزیک _ بررسی  معجزات علمی قرآن

جهان از دید کوانتوم

جهانی که در حال حاضر مشغول به مشاهده اون هستیم و در اون زندگی میکنیم ، تصویری از رنگ ها و اشکال و اجسام گوناگونی است که ماهیت مادی به این دنیا داده اند ، اما در ورای این دنیای مادی ، چه اسراری پنهان و نهفته است که ما از اون بی اطلاع هستیم ؟

Related image

اجسام : آنچه در پیرامون شما هستند را اجسام مینامیم ، اجسام از ترکیب چندین ماده مختلف ، بسته به نوع جسم ، تشکیل شده اند …

ماده چیست ؟ همه چیزهای واقع در زمین و جهان که به نوعی محسوس باشند، ماده هستند. قطره های آب و ذرات غبار و نیز گیاهان، جانوران، و حتی سیارات ماده هستند. همه مواد جرم دارند، که معیاری از ذرات (اتم ها و مولکول های) تشکیل دهنده آن هاست.

مولکول چیست ؟ مولکول، کوچک‌ترین ذرهٔ یک مادهٔ شیمیایی خالص است که ویژگی‌های آن ماده را دارد. یک مولکول از دو یا چند اتم تشکیل شده که با پیوند شیمیایی به هم متصل‌اند .

، به عنوان مثال آب تشکیل شده از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن هست : به شکل زیر دقت کنید .

مولکول آب

اتم چیست ؟ اتم کوچکترین واحد تشکیل دهنده یک عنصر شیمیایی است که خواص منحصر به فرد آن عنصر را حفظ می‌کند. . الکترونها، پروتونها و نوترونها ذرات تشکیل دهندهٔ اتم هستند. در اتم ، الکترون به دور هسته میچرخد ، هسته از پروتون و نترون تشکیل شده است  .

256879

به عنوان مثال فلز مِس از پیوند های الکترونی مانند شکل زیر تشکیل شده :

generate (2)

لُب مطلب اینکه اگر ما یک تکه چوب یا فلز یا هر جسم دیگری رو به ذرات ریز تر تبدیل کنیم ، با تکه ها و برداه هایی از چوب یا آهن یا… مواجه میشیم ، اگر اون تکه های کوچک رو با میکروسکوبهای قوی مشاهده کنیم ، اتم ها رو خواهیم دید . یعنی تمامی اجسام از پیوند اتم ها با یکدیگر ساخته شده اند . به عنوان مثال یک متر سیم مسی ، از پیوستن میلیون ها میلیون اتم مس به یکدیگر تشکیل شده است .

یا یک قطره آب ، از پیوستن میلیون ها مولکول آب (دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن) به یکدیگر تشکیل شده است .

خب دوستان ، تا اینجا یک سری تعریف های ساده رو برای شما بیان کردیم و لازم بود که این ها رو با هم مرور کنیم تا به بحث کوآنتوم برسیم . حال کوآنتوم رو برای شما تعریف میکنیم .

کوآنتوم چیست ؟ کوآنتوم ذره ای نور است که در حال ارتعاش بوده و زمان و مکان ندارد به قولی لا مکان است . اگر چند فوتون در کنار یکدیگر قرار گیرند میتوانیم آن را یک کوآنتوم بنامیم.

فوتون چیست ؟ فتون ذره‌ای بدون بار و بدون جرم (وزن) و پایدار می‌باشد . دارای وزنی نیست ، دارای باری نیست ، بلکه حاوی انرژی است ، حاوی انرژی الکتریکی و انرژی مغناطیسی و انرژی گرانشی (جاذبه) …!!! انرژی همواره در فوتون موجود است و از بین نیز نمی رود .

در ابتدا از اتم ها برای شما گفتیم ، حال از کوآنتوم تعاریفی رو ارائه کردیم .اما رابطه ی بین اتم ها و کوآنتوم در چی هست ؟ حقیقتی که میخواستیم با شما عزیزان در میون بذاریم این هست :

از کشفیات حیرت انگیز فیزیکدان های کوانتوم این بود که اگر شما ماده را به تکه های کوچک تقسیم کنید، سرانجام به جایی می رسید که آن تکه ها ، الکترونها ، پروتونها خواهد بود و اگر پروتون ها و اکترون ها رو مورد اکتشاف قرار دهید دیگر حاوی ویژگیهای شیء مادی نخواهند بود.

یعنی : هر آنچیزی که در کره ی زمین وجود دارد ، از قبیل مایعات ، جامدات ، نباتات ، اکسیژن و غیره غیره ، اگر آن ها را مورد اکتشاف قرار دهیم در نهایت به بسته های کوآنتوم خواهیم رسید ، که بسته های کوآنتوم همان طوری که از تعریفش پیداست پرتویی از نور هستند .

در اصل : تمامی کره ی خاکی جان گرفته و ساخته شده از نور و انرژی است . هر آن چیزی که در اعماق زمین یا بالاترین نقطه ی آسمان وجود دارد ، اگر در سطح کوآنتوم آن را مورد اکتشاف قرار دهیم به نور یا همان انرژی پایدار و نابود نشدنی موجود در فوتون ها خواهیم رسید . تمامی عالم هستی ، ساخته شده از فوتون های انرژی هستند .

به تعریفی دیگر : فوتون ریز ترین و حیاتی ترین ذره ی حیات است .

فوتون : خود نور است ،خود انرژی است ، انرژی که وجود دارد ، از بین نمی رود ، و دارای وزن یا اندازه یا بار نیست …

دوستان عزیز ، فوتون و کوآنتوم هر دو یکی هستند ، همون طور که در بالا گفته شد ، چند فوتون در کنار هم دیگر رو یک کوآنتوم می نامند .

نتیجه : تمام آن چیزی که در اطراف خود میبینید ، مانند تلفن همراه ، میز کامپوتر ، گیاهان باغچه ، آبی که مینوشید و هوایی که استشمام میکنید و ….. تمامآ پیوند های اتمی هستند . اتم از چه چیز به وجود آمده است ؟ از فوتون یا همان کوآنتوم نور .

تا به اینجای کار ، مبحث رو در سطح کره ی زمین دنبال کردیم . اما خارج از کره ی زمین و به نوعی خارج از جو یا لایه ی ازون چه چیزی وجود دارد ؟ آیا در خارج از لایه ی ازون و به نوعی در خلاء هم فوتون یافت میشود ؟ ایا فوتون یا کوآنتوم نور (ذره ی حیات) در خلاء و در تمام عالم وجود دارد ؟

برای جواب دادن به این سوال به ناچار باید در مورد خلقت جهان صحبت کنیم . نظریه هایی تا به امروز در مورد چگونگی آغاز خلقت ارائه شده که نظریه بیگ بنگ یا انفجار بزرگ ، پر طرفدار ترین و علمی ترین نظریه ای بوده که توسط اکثر دانشمندان علم فیزیک ، مورد تایید قرار گرفته . اما نظریه انفجار بزرگ چه هست ؟

انفجار بزرگ : نظریه بیگ بنگ بر این باور است که در ۱۵ میلیارد سال پیش انفجاری عظیم رخ داده است که باعث پیداش جهان شده است .و البته این نظریه وجود خداوند را رد نمیکند .

به تصویر زیر دقت کنید .

thebigbang

در این نظریه همان طور که در شکل بالا مشاهده میکنید بعد از انفجار بزرگ پرتوها (radiation) و ذرات (particles) نور ساطع میشوند ، سپس این پرتو های نور تبدیل به ذرات سنگین تر و الکترون های دارای جرم میشوند ، که این تعریف دقیقا مشابه رفتار فوتون ها است . یک بسته ی کوآنتوم که حاوی چند فوتون است ، طی داد و ستد های انرژیکی که با فوتون های هم جوار خود انجام میدهد تبدیل به الکترون میشود که الکترون دارای اندازه و جرم (وزن) است .

سپس رفته رفته در طی سالیان دراز ، چیزی حدود سه میلیون سال ، با تشکیل الکترون ، پروتون و نترون نیز تشکیل شده و سپس از پیوستن این ها به یکدیگر اتم تشکیل شده است .

و سپس از ترکیب اتم ها با یکدیگر کهکشان ها و خورشید های بسیاری پدیدار گشته و بعد پانزده میلیارد سال منظومه شمسی و زمین خاکی ایجاد شده است . و این روند ایجاد کهشکان ها و سیارات همچنان نیز ادامه دارد … اما برای ما این حائز اهمیت نیست که چند سیاره وجود دارد . بلکه لازم دیدیم که این تعاریف را ارائه کنیم تا مفهوم کوآنتوم انرژی و یا همان نور آسمان ها و زمین برای شما عزیزان مشخص شود .

Related image

مکانیک کوانتوم چیست؟ خلاصه ای از نظریه کوانتوم برای عموم

ورنر هایزنبرگ یکی از بزرگان مکانیک کوانتوم و بیان کننده اصل عدم قطعیت

مکانیک کوانتوم یکی از دو انقلاب بزرگ در علم فیزیک مدرن بود. اولی یا نسبیت اینشتین در واقع حد اعلاء فیزیک کلاسیک بود. ولی مکانیک کوانتوم و نظریات مرتبط با آن، دنیای علم و فلسفه آنرا به کلی تغییر داد و پایانی بود بر فیزیک کلاسیک.

مکانیک کوانتوم را مانند نسبیت اینشتین همه ما روزانه داریم استفاده میکنیم و از آن بهره میبریم ولی اصول ریاضی آن بسیار پیچیده است و در حد فهم افراد عادی بدون تحصیلات فیزیک یا ریاضی نیست.

در این پست بنده سعی کرده ام تا با بیان نظریه کوانتوم و تبعات آن برای عموم، این نظریه را برای تمام عزیزان فارسی زبان علاقمند در دسترس تر بسازم.

حیطه عمل مکانیک کوانتوم

مکانیک کوانتوم قسمتی از فیزیک است که در مورد رفتار ماده و ارتباط آن با انرژی در اندازه های در حد اتم و اجزای آن سر و کار دارد. در واقع مکانیک کوانتوم با بینهایت ریزها در طبیعت سر و کار دارد و قوانین کلاسیک فیزیک در مورد این اجزاء اتمی کاربردی ندارند.

ماکس پلانک و ابداع کوانتوم

پدیده ای در الکترومغناطیس وجود دارد که نشان میدهد انرژی هر موج الکترومغناطیس با طول موج آن رابطه دارد. ماکس پلانک، پدر علم کوانتوم برای توجیه آن بالاخره مجبور شد که بیان کند

انرژی حاصل از گرم شدن یک جسم جامد سیاه به صورت بسته بسته منتقل میشود. این بسته های انرژی را ماکس پلانک کوانتوم نامید. در واقع در هر طول موج امکان انتقال انرژی به هر میزان وجود ندارد و انرژی به صورت بسته های با اندازه مشخص منتقل میشود

آلبرت اینشتین و کشف فوتون: کوانتوم سازی نور

بدنبال ابداع مفهوم کوانتوم، البرت اینشتین در یکی از پیشتازترین اظهار نظرهای فیزیک قرن بیستم را بیان کرد

وقتی نور از جایی به جای دیگر منتقل میشود نمیتواند به هر میزان به صورت مداوم انتقال یابد و باید به صورت تکه تکه (کوانتا) منتقل شود

به این ترتیب اینشتین در واقع کاشف فوتون بود و به دلیل کار پیشتازش در فیزیک کوانتوم جایزه نوبل گرفت (جالب است که به خاطر تئوری نسبیت جایزه نوبل به او تعلق نگرفت و همواره از این موضوع شاکی بود). فوتون در واقع واحد ارسال کننده انرژی الکترومغناطیس در جهان هستی است از اشعه ایکس گرفته تا نور و مادون قرمز و گرما و الخ.

در نهایت به همت دو بزرگ فیزیک یعنی اینشتین و پلانک فرمول زیر که رابطه انرژی یک فوتون را با فرکانس آن بیان میکند به ثمر نشست

E=hv,

h=Planck constant-E=Energy- v=frequency

ثابت پلانک در فرمول در فیزیک مدرن بسیار اساسی است و وجود آن در هر فرمول نشانه دخالت فیزیک کوانتوم است. البته هنوز نتایج شگفت آور مکانبک کوانتوم در حال کشف بود

ورنر هایزنبرگ، ادوین شرودینگر، ماکس بورن و تولد مکانیک کوانتوم مدرن: کوانتوم سازی ماده

به دنبال کارهای پیشتاز دی بروگلی در اتریش، فیزیکدانان به این نتیجه رسیده بودند که ذرات بنیادین اتم مانند الکترون در واقع به صورت موج هم میتوانند عمل کنند. در نهایت در هزار و نهصد و بیست و پنج دانشمندان فوق الذکر فرمول بندی مکانیک مدرن کوانتوم را بنا نهادند که نتایج آن به شرح زیر است

دوگانگی موج-ذره و آزمایش دوشکاف

طبق مکانیک کوانتوم، اجزاء اتم مانند الکترون و نیز فوتونها هم به صورت ذره رفتار میکنند و هم به صورت موج. نمونه واضح آن نور است که همه با خاصیت دوگانه آن آشنا هستیم. اما مساله در مورد اجسامی مانند الکترون که جرم دارند کمی دور از ذهن است. آزمایش مشهور زیر این پدیده شگفت آور را نشان میدهد

در آزمایش دو شکاف یک تولید کننده الکترون، در هر زمان یک الکترون به سمت یک دیواره با دو شکاف پرتاب میکند. جالب اینجاست که در واقع الکترون پرتاب شده از هر دو شکاف گذشته و به صورت تداخل امواج بر روی دیوار روبرو خود را نشان میدهد. یعنی به عبارت دیگر جسمی مانند الکترون در آن واحد از هر دو شکاف گذشته و با خودش تداخل داشته است

در جهان کوانتومی ذرات ، یک ذره در یک لحظه واحد میتواند از دو، سه، چهار و هزاران سوراخ بگذرد. چراکه در واقع تمام ذرات از الکترون گرفته تا فوتون نور، موج هم هستند

ماهیت احتمالی مکانیک کوانتوم و اصل عدم قطعیت ورنر هایزنبرگ

مکانیک کوانتوم بیان میکند که یک ذره کوانتومی مانند الکترون عملا مکان مشخصی ندارد. میتواند در یک لحظه در نزدیک شما و در همان لحظه دور از شما باشد. در واقع ماهیت ذرات کوانتومی، احتمالی بودن آنهاست. ما فقط میتوانیم بگوییم که احتمال وجود یک ذره در یک نقطه چقدر است. این احتمال را با دقت بالا ما میتوانیم محاسبه کنیم ولی اینکه در حال حاضر آن ذره کجاست مشخص نیست.

در جهان کوانتومی، خصوصیات ذرات کاملا اتفاقی است. مکان، چرخش و هرگونه خاصیت یک ذره کوانتومی کاملا رندوم است و فقط احتمال آن قابل محاسبه است.

در نهایت ورنر هایزنبرگ اصل عدم قطعیت مشهورش را بیان کرد: شما یا مکان یک ذره یا سرعت یک ذره را میتوانید با دقت بالا محاسبه کنید. هرچه دقت شما برای مکان بیشتر باشد برای سرعت دقت کمتر میشود و بالعکس.

 

در جهان کوانتومی، شما هیچ چیز را دقیق نمیتوانید محاسبه کنید. این به علت خطای دستگاههای شما نیست بلکه جهان کوانتومی چنین است. اصل عدم قطعیت هایزنبرگ در واقع پایانی بود بر ادعای قابلیت پیشبینی جهان به صورت کاملا دقیق.

بر اساس اصل عدم قطعیت، علم توانایی محاسبه کاملا دقیق هیچ چیز را ندارد و همواره مقداری عدم قطعیت وجود دارد، مهم نیست که شما چقدر دستگاه های محاسباتی پیشرفته داشته باشید. آنچه ما پیشبینی میکنیم احتمال یک اتفاق است و لا غیر.

مهم نیست شما چقدر شرایط یک آزمایش را مشابه در نظر بگیرید با تکرار آزمایش در شرایط کاملا مشابه، نتایج متفاوت خواهد بود!!!!! این مساله چیزی است که آلبرت اینشتین را ناراحت میکرد او همواره میگفت “خدا تاس نمی اندازد” چرا که معتقد به دقت مطلق علم بود

یکی از نتایج شگفت آور اصل عدم قطعیت ایجاد ماده از هیچ است. بر اساس اصل عدم قطعیت شما در آن واحد نمیتوانید انرژی یک نقطه از فضا را دقیقا صفر محاسبه کنید پس عملا در فضای کاملا خالی از هیچ (دقیقا هیچ یعنی حتی انرژی هم وجود ندارد) ذرات ماده و ضد ماده ایجاد میشوند و سپس به انرژی تبدیل میشوند. ایجاد ماده و انرژی از هیچ، برای خداشناسان بسیار جالب بوده است و آنرا دلیل صحت نظرات خود میدانند.

اثر مشاهده گر بر دنیای کوانتومی و فروریختن خاصیت موجی ذرات هنگام مشاهده

در جهان کوانتومی هر گونه تداخل عمل جهان بزرگ ماکروسکوپیک ما با جان کوانتوم موجب فروریختن خاصیت موجی ذرات و تبدیل آنها به ذره میشود. این تداخل میتواند آشکارسازی نور باشد و یا میتواند برخورد با یک دیوار. همان آزمایش دو شکاف است ولی این بار یک مشاهده گر الکترون را در دهانه شکافها آشکار میکند در این صورت الکترون تبدیل به ذره شده و از یک سوراخ میگذرد نه از هر دو شکاف. اینکه از کدام بگذرد کاملا “تصادفی” است.

آشکارسازی ذرات کوانتومی باعث فروپاشی خاصیت موجی میگردد. این یعنی شما با هر تعامل با جهان اطراف آنرا تا حدی تغییر میدهید یا به عبارت دیگر مشاهده گر بر روی مشاهده شونده اثر میگذارد.

به این ترتیب سفر به گذشته و بعد بازگشت به زمان حال بدون هیچ تغییری عملا غیر ممکن است. هر گونه مشاهده شما در زمان گذشته، عملا جهان را تا حدی تغییر میدهد و این تغییر معلوم نیست تا زمان حال چه وضعتی را به وجود آورد

تئوری میدان کوانتومی پل دیراک و الکترودینامیک کوانتومی فینمن

در نهایت به همت دو بزرگ ذکر شده یعنی دیراک و فینمن میدانهای الکترومغناطیسی به صورت تئوری کامل کوانتومی در آمد یعنی نیروی الکترومغناطیس که یکی از نیروهای بنیادی طبیعت است و تئوری میدان آن کاملا با تئوری کوانتوم تبیین شد

ادغام الکترودینامیک کوانتومی / تئوری کوانتومی نیروهای ضعیف هسته ای و کرومودینامیک کوانتومی

در دهه هفتاد پروفوسور عبدالسلام و دو دانشمند دیگر توانستند الکترودینامیک کوانتومی و تئوری کوانتومی نیروهای ضعیف هسته ای را با هم ادغام کنند. به این ترتیب دو نیروی بنیادین طبیعت با هم با یک تئوری میدان کوانتومی تبیین شد.

سپس چندین دانشمند دیگر توانستند نیروهای قوی هسته ای را نیز به صورت تئوری میدان کوانتومی کرومودینامیک تبیین کنند.

در حال حاضر سه نیروی بنیادین طبیعت: الکترومغناطیس، نیروهای ضعیف هسته ای و نیروهای قوی هسته ای با تئوری کوانتوم تبیین شده اند. اگر نیروی آخر یعنی جاذبه را در نظر نگیریم میتوانیم بگوییم که جهان یعنی تعداد بیشماری میدان که با قوانین کوانتوم با هم در حال تعامل هستند و در فضا-زمانی که با نسبیت خاص تبیین میشود پراکنده اند

تئوری ریسمانها و سایر تئوریهای جدیدتر در حال حاضر برای رسیدن به یک تئوری میدان کوانتومی است که بتواند جاذبه و نسبیت عام را هم درخود جای دهد. باید در آینده منتظر موفقیت فیزیکدانان در این زمینه باشیم

 

روشهای تفسیر مکانیک کوانتوم و تئوری جهانهای موازی

آخرین مبحث مربوط به جهانهای موازی است. موارد ذکر شده فوق همه ناشی از نوعی تفسیر از مکانیک کوانتوم است به نام تفسیر کپنهاگی از مکانیک کوانتوم که توسط نیلز بوهر و هایزنبرگ تبیین شد.

روشهای دیگری هم برای تفسیر اثرات کوانتومی هست که یکی از معروفترین آنها جهانهای موازی است. جهانهای موازی یعنی به تعداد احتمالات کوانتومی جهان موازی وجود دارد و ما هنگام مشاهده و آشکارسازی یک ذره کوانتومی در واقع یکی از جهانها را آشکار میکنیم.

باید دانست در نظریه جهانهای موازی امکان تعامل و سفر بین جهانها وجود ندارد پس اصولا تمام داستانها و فیلمهای موجود در زمینه جهانهای موازی نادرست است. شما امکان ندارد در جهانی باشید و بتوانید از جهان موازی دیگر اطلاعات کسب کنید. این تئوری فقط یک نوع تفسیر از اثرات کوانتومی است.

Related image

معجزات علمی قرآن

اشیا پنهان در جهان

همانطور که میدانید،اخترشناسان ستارگان و سایر اشیا آسمانی را با استفاده از نورهایی که از آنها به ما می رسند مشاهده می نمایند ولی در جهان هستی نیز استثناهایی وجود دارند که در آسمان ها قابل مشاهده نیستند و دانشمندان به وسیله اثر آنها یا اشعه ایکس و گاما آنها را مشاهده می کنند:

سیاهچاله ها :سیاهچاله ها مکان هایی در فضا و زمان محسوب می شوند که همه اجسامی را که وارد افق رویداد آنها می شود حتی نور را به خود جذب می کنند و هیچ چیزی حتی نور نیز توانایی فرار از آنها را ندارد.در نتیجه قابل مشاهده نیستند و دانشمندان از طریق افق رویداد آنها و ستاره ها و اجسامی که به درون آنها کشیده می شوند به وجود آنها پی می برند.

ماده تاریک: یک ماده فرضی است که دانشمندان می گویند بخشی از جرم جهان قابل مشاهده مربوط می شود.ماده تاریک هیچ تعاملی با نور یا امواج الکترومغناطیسی ندارد و نور را جذب نمی کند و با تلسکوپ قابل مشاهده نیست و گفته می شود ماده تاریک در مراکز کهکشان ها و خود کهکشان ها به مقدار زیادی یافت می شود.

انرژی تاریک:ماده ای است که گفته می شود 74 درصد جهان را شامل می شود و باعث انبساط شتابدار جهان می شود.

بوزون هیگز:بوزون هیگز یک ذر بنیادی است که جرم اجسام ناشی از این ذره است و در ابتدا توسط پیترهیگز پیشنهاد شد و در سال 2012 دانشمندان با استفاده از ذرات شتاب دهنده هادرونی وجود هیگز را اثبات نمودند.

بروی زمین:میکروب ها باکتری ها و ویروس ها و قارچها و اتم ها و مولکول ها و …

در سوره النمل آیات ۲۵ و ۲۶ نوشته شده است :

تا براى خدایى که نهان را در آسمانها و زمین بیرون مى‏آورد و آنچه را پنهان مى‏دارید و آنچه را آشکار مى‏نمایید مى‏داند سجده نکنند(۲۵)خداوندی که معبودی جز او نیست، و پروردگار و صاحب عرش ‍ عظیم است.(۲۶) 

 • در آیه خداوند به اشیا پنهان اشاره شد که امروزه با استفاده از ابزراهایی وجود آنها برای ما آشکار می شود.

اشاره قرآن به نحوه شعله ور شدن آتش در فضا

محققان ناسا تحقیقانی را در زمینه چگونگی شعله ور شدن آتش در فضا که یک محیط بدون گرانش است شامل بیش از 200 آزمایش را انجام داده اند و متوجه شده اند که آتش در فضا به شکل زمین نمی سوزد و ، انتشار مولکولی در فضا اکسیژن را به سمت شعله جلب کرده و محصولات احتراقی را با سرعتی 100 برابر آهسته‌تر از جریان شناور روی زمین از آن دور می‌کند همچنین آتش فضا بسیار کم نور تر و با انرژی کمتری می سوزد این دو تصویر مقایسه ای بین نحوه سوختن آتش شمع و آتش در فضا است.

همانطور که می بینید در تصویر اول آتش یک حالت کروی چتر مانند را دارد تصویر دوم نیز به همین شکل است و اگر از بالا به این چتر نگاه کنیم مشابه این تصویر می شود.

در سوره الزمر آیه 16 نوشته شده است :

لَهُم مِّن فَوْقِهِمْ ظُلَلٌ مِّنَ النَّارِ وَمِن تَحْتِهِمْ ظُلَلٌ ذَلِکَ یُخَوِّفُ اللَّهُ بِهِ عِبَادَهُ یَا عِبَادِ فَاتَّقُونِ ﴿۱۶﴾ آنها از بالاى سرشان چترهایى از آتش خواهند داشت و از زیر پایشان [نیز] طبق‏هایى [آتشین است] این [کیفرى] است که خدا بندگانش را به آن بیم مى‏دهد اى بندگان من از من بترسید (۱۶)

همچنین در آیه به کلمه بالای سر اشاره شده است که می تواند به فضا و آسمان دلالت کند و در ز زیر پایشان نیز به طبقاتی از آتش اشاره شده است که همانطور که می دانید زیر زمین که ماد مذاب در آن قرار دارند لایه لایه است.

زوجیت و کوارک ها و ذرات زیر اتمی در قرآن

همانطور که می دانید همه ذرات جهان هستی از اتم ها ساخته شده است و اتم ها نیز از الکترون ها و پروتون ها ونترون ها ساخته شده اند اما دانشمندان معتقد هستند ذرات زیر اتمی دیگری نیز بنام کوارک وجود دارند که پروتون ها و نترون ها از آنها تشکیل شده اند.

استیون هاوکینگ فیزیکدان برجسته در کتاب طرح بزرگ در باره کوارک ها می نویسد:

کوارک ها که آنها را نمی توان دید مدلی هستند برای توضیح ویژگی های پروتون ها و نترون ها در هسته یک اتم.با اینکه گفته می شود که پروتون ها و نترون ها از کوارکها ساخته شده اند ما هرگز کوارک منفر مشاهده نخواهیم کرد زیرا اتصال بین کوارک ها با جدایی آنها افزایش پیدا خواهد کرد و بنابراین کوارک های جدا شده و آزاد نمی توانند در طبیعت وجود داشته باشند.بنابراین کوارک ها در گروه های سه تایی پروتون و نوترون ها یا به صورت جفت هایی از یک کوارک و یک پاد کوارک ظاهز می شوند و طوری رفتار می کنند که انگار با یک نوار لاستیکی به هم متصل شده اند.

 

در سوره سبا آیه 34 خداوند به وجود ذرات کوچکتر زیر اتمی اشاره کرده است : 

وَقَالَ الَّذِینَ کَفَرُوا لَا تَأْتِینَا السَّاعَةُ قُلْ بَلَى وَرَبِّی لَتَأْتِیَنَّکُمْ عَالِمِ الْغَیْبِ لَا یَعْزُبُ عَنْهُ مِثْقَالُ ذَرَّةٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَلَا فِی الْأَرْضِ وَلَا أَصْغَرُ مِن ذَلِکَ وَلَا أَکْبَرُ إِلَّا فِی کِتَابٍ مُّبِینٍ﴿۳﴾

و کافران گویند قیامت براى ما فرا نمى‏رسد، بگو چرا، سوگند به پروردگارم که بى‏شبهه به شما فرا مى‏رسد، همو که داناى نهان است، و هم سنگ ذره‏اى در آسمانها و زمین از او پنهان نیست، نیز چیزى کوچکتر از این و نه بزرگتر نیست مگر آنکه در کتابى مبین [ثبت‏] است‏

در سوره یونس آیه 61 نیز به موضوع زیر اتمی اشاره شده است:

وَمَا تَکُونُ فِی شَأْنٍ وَمَا تَتْلُو مِنْهُ مِن قُرْآنٍ وَلاَ تَعْمَلُونَ مِنْ عَمَلٍ إِلاَّ کُنَّا عَلَیْکُمْ شُهُودًا إِذْ تُفِیضُونَ فِیهِ وَمَا یَعْزُبُ عَن رَّبِّکَ مِن مِّثْقَالِ ذَرَّةٍ فِی الأَرْضِ وَلاَ فِی السَّمَاء وَلاَ أَصْغَرَ مِن ذَلِکَ وَلا أَکْبَرَ إِلاَّ فِی کِتَابٍ مُّبِینٍ ﴿۶۱﴾

و تو در هیچ کارى نیستى و هیچ بخشى از قرآن را از سوى او نمى‏خوانى و شما نیز هیچ عملى نمى‏کنید مگر آنکه آنگاه که به آن مى‏پردازید ما بر شما گواهیم، و هم سنگ ذره‏اى نه در زمین و نه در آسمان از پروردگارت پنهان نیست و کوچکتر و بزرگتر از این چیزى نیست مگر آنکه در کتابى مبین [لوح محفوظ] ثبت است‏.

اما در تعداد دیگری از آیات قرآن نیز به موضوع زوجیت ذرات زیر اتمی که همه جهان از آنها ساخته شده است اشاره شده است:

در سوره الذاریات آیه ۴۹ نوشته شده است:

وَمِن کُلِّ شَیْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَیْنِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ ﴿۴۹﴾و از هر چیز دو زوج آفریدیم شاید متذکر شوید.

در سوره یس آیه ۳۵ نوشته شده است:

سُبْحَانَ الَّذِی خَلَقَ الْأَزْوَاجَ کُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا یَعْلَمُونَ ﴿۳۶﴾منزه است کسی که تمام زوجها را آفرید، از آنچه زمین می‏رویاند، و از خود و از آنچه نمی‏دانند!

در سوره زخرف آیه ۱۲ نوشته شده است:

وَالَّذِی خَلَقَ الْأَزْوَاجَ کُلَّهَا وَجَعَلَ لَکُم مِّنَ الْفُلْکِ وَالْأَنْعَامِ مَا تَرْکَبُونَ ﴿۱۲﴾ و همان کسى که جفتها را یکسره آفرید و براى شما از کشتیها و دامها [وسیله‏اى که] سوار شوید قرار داد.

شش نوع مختلف از کوارک‌ها وجود دارد که به طعم شهرت دارند : بالا up، پایین down، افسون charm، شگفت strange، سر top یا حقیقت truth و ته bottom یا زیبایی beauty . بالا و پایین دارای کم‌ترین وزن در بین کوارک‌ها می‌باشند. کوارک‌های سنگین‌تر در طول یک فرایند واپاشی به سرعت به کوارک‌های بالا و پایین تبدیل می‌شوند: تبدیل شدن از حالت جرم بیش‌تر به حالت جرم کم‌تر. به همین علت کوارک‌های بالا و پایین عموما پایدار می‌باشند و رایج‌ترین کوارک‌ها در عالم می‌باشند،

شاید به همین دلیل وزن و بالاو پایین بودن کوارک ها  باشد که خداوند در سوره سبا آیه 34 و سوره یونس آیه 61 به کوچکتر و بزرگتر بودن ذرات علاوه بر زیر اتمی بودن این ذرات که از پروتون ها و نترون ها تشکیل شده اند اشاره کرده است.

حرکت براونی در قرآن کریم

حرکت براونی (به انگلیسی: Brownian motion) در فیزیک به نوعی از حرکت تصادفی ذرات غوطه‌ور در سیال (مایع یا گاز) بر اثر بخورد این ذرات با اتم‌ها یا مولکول‌های سیال گفته می‌شود.

در سال ۱۸۲۷ رابرت براون گیاه‌شناس هنگامی که توسط میکروسکوپ به گرده‌های گیاه معلق در آب نگاه می‌کرد، متوجه حرکت ذرات در آب شد،

ولی نتوانست توجیهی برای آن پیدا کند. اتم و مولکول بسیار پیشتر از آن شناخته شده بودند، اما این آلبرت اینشتین بود که چند دهه بعد در مقاله‌ای که در ۱۹۰۵ منتشر کرد توضیح داد که حرکتی که براون مشاهده کرده در نتیجه برخورد مولکول‌های آب با گرده بوده است. جهت نیروی حاصل از برخورد مولکول‌ها مرتباً تغییر می‌کند و ذره در زمان‌های مختلف ممکن است از یک سمت بیشتر مورد اصابت قرار گیرد تا از سمت دیگر که این هر دو موجب جرکت اتفاقی ذرات می‌شود. این پدیده به افتخار رابرت براون حرکت براونی نامگذاری شده است.

در سوره الحج آیه 5 نوشته شده است:

یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِن کُنتُمْ فِی رَیْبٍ مِّنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِن مُّضْغَةٍ مُّخَلَّقَةٍ وَغَیْرِ مُخَلَّقَةٍ لِّنُبَیِّنَ لَکُمْ وَنُقِرُّ فِی الْأَرْحَامِ مَا نَشَاء إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُکُمْ طِفْلًا ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّکُمْ وَمِنکُم مَّن یُتَوَفَّى وَمِنکُم مَّن یُرَدُّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِکَیْلَا یَعْلَمَ مِن بَعْدِ عِلْمٍ شَیْئًا وَتَرَى الْأَرْضَ هَامِدَةً فَإِذَا أَنزَلْنَا عَلَیْهَا الْمَاء اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ وَأَنبَتَتْ مِن کُلِّ زَوْجٍ بَهِیجٍ ﴿۵﴾

اى مردم اگر در باره برانگیخته شدن در شکید پس [بدانید] که ما شما را از خاک آفریده‏ایم سپس از نطفه سپس از علقه آنگاه از مضغه داراى خلقت کامل و [احیانا] خلقت ناقص تا [قدرت خود را] بر شما روشن گردانیم و آنچه را اراده مى‏کنیم تا مدتى معین در رحمها قرار مى‏دهیم آنگاه شما را [به صورت] کودک برون مى‏آوریم سپس [حیات شما را ادامه مى‏دهیم] تا به حد رشدتان برسید و برخى از شما [زودرس] مى‏میرد و برخى از شما به غایت پیرى مى‏رسد به گونه‏اى که پس از دانستن [بسى چیزها] چیزى نمى‏داند و زمین را خشکیده مى‏بینى و[لى] چون آب بر آن فرود آوریم به جنبش درمى‏آید و نمو مى‏کند و از هر نوع [رستنیهاى] نیکو مى‏رویاند (۵) 

در قسمت آخر آیه خداوند دقیقا به موضوع حرکت براونی ذرات اشاره کرده است همانطوری که در بالا اشاره شد بعد از ورود ذرات آب به خاک در نتجه برخورد ذرات آب با مولکول ها خاک مولکول های آب به حرکت در می آیند.در حالی که رابرت براون در 1827 به این موضوع اشاره کرد قرآن کریم در 1400 سال قبل از این موضوع علمی پرده برداشته است.

قرآن و ترمودینامیک و پایستگی انرژی و آنتروپی

قانونی بنام پایستگی انرژی وجود دارد که اظهار می کند : انرژی نه به وجود می آید نه از بین می رود بلکه از صورتی به صورت دیگر تبدیل می شود.

اما اصلی بنام قانون دوم ترمودینامیک یا قانون آنتروپی نیز وجود دارد که اظهار می کند:

یکی از تعابیری که با اعمال قانون دوم ترمودینامیک به کل جهان به دست می آید این است که جهان در آغاز پیدایش, آنتروپی مشخصی داشته است ولی مقدار آن رفته رفته افزایش پیدا کرده است.این افزایش آنتروپی تا جایی ادامه پیدا می کند که جهان به حالت تعادل ترمودینامیکی برسد. آنگاه از فعالیت باز خواهد ماند و هیچ اتفاقی در آن به وقوع نخواهد پیوست و به اصطلاح خواهد مرد. این فرایند به مرگ حرارتی (Heat death) جهان معروف است.

جهان تمایل به افزایش بی نظمی دارد و با افزایش بی نظمی دچار مرگ حرارتی خواهد شد.

نکته قابل ذکر این است که قانون پایستگی انرژی تنها در محیط های ایزوله و منزوی صدق می کند و در سایر موارد نقض می شود.به همین دلیل می توان گفت با گذشت طول عمر جهان جهان به سوی نابودی به پیش خواهد رفت.و قانون دوم آنتروپی در جهان هستی که یک سیستم ایزوله نیست صدق می کند.

دانشمندان دلایل مختلفی را برای تایید قانون دوم ترمودینامیک ذکر می کنند از جمله فرسودگی خاک و فروپاشی ستارگان و …

به همین دلیل است که خداوند در سوره العصر خداوند به زمان سوگند می خورد که انسان دستخوش زیان است زیرا با ګذشت زمان جهان فرسوده تر می شود:

وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿۲﴾سوګند به زمان﴿۱﴾ که واقعا انسان دستخوش زیان است ﴿۲﴾

یا در سوره القصص آیه ۸۸ خداوند گفته است جز ذات خودش همه چیز نابود شدنی است:

وَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ کُلُّ شَیْءٍ هَالِکٌ إِلَّا وَجْهَهُ لَهُ الْحُکْمُ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ ﴿۸۸﴾

 و با خدا معبودى دیگر مخوان خدایى جز او نیست جز ذات او همه چیز نابودشونده است فرمان از آن اوست و به سوى او بازگردانیده مى‏شوید

یا در سوره الرحمن آیه ۲۶ نیز خداوند اشاره کرده همه چیز نابود شدنی است.

کُلُّ مَنْ عَلَیْهَا فَانٍ ﴿۲۶﴾ هر چه بر است فانى‏شونده است 

و با خدا معبودى دیگر مخوان خدایى جز او نیست جز ذات او همه چیز نابودشونده است فرمان از آن اوست و به سوى او بازگردانیده مى‏شوید

تئوری ریسمان ها ابعاد کائنات و هفت آسمان در قرآن کریم

تئوری ریسمان ها پیش بینی می کند که بغیر از چهار بعد فضا زمان هفت بعد دیگر پیچیده به هم وجود دارند که آنقدر کوتاه هستند که آنها توما فراتر از توانایی بصری ما در همه جای چهار بعد فضا و زمان قرار گرفته اند پس همه وقایع همچون راه رفتن یک فرد سرتاسر همه ابعاد را فرا می گید

همه ذرات بنیادی همچون کوارک ها که اتم های همه چیز از سنگ گرفته تا سیب را شامل می شوند ذرات نقطه ای نامیده می شوند زیرا ساختار رونی تری ندارند اگر می توانستیم ساختار دقیق تر این ذرات را مشاهده کنیم می دیدم که از ریسمان های مرتعش یک بعدی که الگوی نوساناتشان جرم و بار ذره ای را تعین می کند تشکیل شده است.ریسمانها از آخرین و کوچکترین ذره هر چیز در طبیعت تشکیل شده اند.ساز و کار الگوی ارتعاش در ریسمان ها مشابه ساز و کار گیتار است و ارتعاش انها به قله و تارها بستگی دارد.دانشمندان تړوری ریسمان ها را دقیقا به گیتار تشبیه می کنند با این تفاوت که برای فاصله ها از ثابت پلانگ استفاده می کنند.

ریسمان ها نیز جرم و بار نیرو را جایگزین نت های موسیقی می کنند و “الگوی ارتعاشی متفاوت در یک ریسمان بنیادی موجب بروز جرم متفاوت و بارهای نیروی متفاوت می شود”و الگوی های ارتعاشی رفتار و بار هر ماده را در فضا و زمان توضیح می دهد و خود را به گونه های مختلف در فضا و زمان نمایش می دهد

تصویر زیر یک شکل ترسیمی از تړوری ریسمانهاست

در سوره الذاریات آیه ۷ نوشته شده است :

وَالسَّمَاء ذَاتِ الْحُبُکِ ﴿۷﴾إِنَّکُمْ لَفِی قَوْلٍ مُّخْتَلِفٍ ﴿۸﴾سوگند به آسمان مشبک ﴿۷﴾ که شما در گفتاری مختلف و گوناگون هستید.

در این آیه خداوند به خوبی به آسمان مشبک که مدل تئوری ریسمان ها برای ساختار ابعاد کیهان است اشاره می کند در آیه هشتم نیز به گفتار اشاره می شود که گفتار نیز می تواند به تارهای صوتی مربوط شود که در بالا به آن اشاره شد که ارتعاش تارها باعث تفاوت شکل و ساختار می شود و احتمالا منظور قرآن از گفتار نیز نوعی به تئوری ریسمان ها مربوط می شود.

حال در متن بالا که از کتاب اسرار کائنات آقای ویکتوری اشاره شده بود نوشته شده بود که چهار بعد از یازده بعد کائنات بروی زمین هستند و هفت بعد در فضا هستند.به همین دلیل است که در آیات مختلفی از قرآن از جمله آیات زیر به هفت آسمان اشاره شده است.

برای نمونه در سوره  النبأ آیه 12 نوشته شده است که :

و بر فراز شما هفت [آسمان] استوار بنا کردیم (۱۲)

یا در سوره اسرا آیه 44 نوشته شده است :

 

تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالأَرْضُ وَمَن فِیهِنَّ وَإِن مِّن شَیْءٍ إِلاَّ یُسَبِّحُ بِحَمْدَهِ وَلَکِن لاَّ تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ إِنَّهُ کَانَ حَلِیمًا غَفُورًا ﴿۴۴﴾آسمانهاى هفتگانه و زمین و هر کس که در آنهاست او را تسبیح مى‏گویند و هیچ چیز نیست مگر اینکه در حال ستایش تسبیح او مى‏گوید ولى شما تسبیح آنها را درنمى‏یابید به راستى که او همواره بردبار [و] آمرزنده است (۴۴)

در سوره فوق به خوبی نیز خداوند از ارتعاشات در تئوری ریسمانها بعنوان تسبیح یاد برده است که انسانها قادر به درک آن نیستند و این آیه به خوبی تئوری ریسمان ها را توصیف می کند.

در سوره نوح آیه 15 نیز یک اشاره جالب شده است:

لَمْ تَرَوْا کَیْفَ خَلَقَ اللَّهُ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ طِبَاقًا ﴿۱۵﴾مگر ملاحظه نکرده‏اید که چگونه خدا هفت آسمان را توبرتو آفریده است (۱۵)

همانطوری که در متن اقتباص شده در کتاب نوشته شده است این هفت بعد تو در تو هستند و با هم تداخل دارند.

در سوره الطلاق 12 نیز نوشته شده است :

اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَیْنَهُنَّ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ وَأَنَّ اللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِکُلِّ شَیْءٍ عِلْمًا ﴿۱۲﴾خدا همان کسى است که هفت آسمان و همانند آنها هفت زمین آفرید فرمان [خدا] در میان آنها فرود مى‏آید تا بدانید که خدا بر هر چیزى تواناست و به راستى دانش وى هر چیزى را در بر گرفته است

نکته تامل بر انگیز آن نیز مربوط به انسان می شود که نوشته شده در میان هفت بعد است و بنا به متل هر حرکتی بر هفت بعد دیگر تاثیر می گذارد.

و همه آیات بالا و اشاراتی که به هفت آسمان شده به هفت بعد کائنات که به بعد چهارم مربوط نمی شوند اشاره دارد و به تئوری ریسمان ها مربوط می شود.

ماده و پادماده(ضد ماده) در قرآن

فیزیکدانان معتقد هستند که هر ذره ای درجهان داری یک ذره مخالف خود یا هر ماده ای درجهان دارای یک ضد ماده مخالف خود است.یعنی هر ماده دارای یک پادماده مخالف خود که با اصطلاح وجود یک جهان که در آینه است تعریف می شود

در ابتدا به تعریف ضد ماده از سایت ویکی پدیا می پردازیم

پادماده(به انگلیسی: Antimatter) مانند ماده از ذراتی به نام ضدذره تشکیل شده‌است، که با ذرات معمولی فرق دارند. در ضد ماده بار هسته منفی و بار ذرات مداری مثبت است که معکوس ماده‌است. به عنوان مثال ذره‌ای به نام پوزیترون وجود دارد که تمام ویژگی‌هایش به جز بار الکتریکی مشابه الکترون است. پوزیترون حامل بار مثبت است در حالی که بار الکترون منفی است. (البته نباید پوزیترون را با ذره باردار مثبت دیگر، یعنی پروتون، اشتباه گرفت. پروتون تقریباً ۲۰۰۰ بار سنگین تر از الکترون است. به علاوه پروتون دارای زیر ساختارهایی است به نام کوارک. از طرف دیگر، پوزیترون هم جرم الکترون است و تا آنجا که می‌دانیم پوزیترون و الکترون هیچ کدام دارای زیر ساختار نیستند.) فیزیکدانان ذرات، پوزیترون را پادماده الکترون می‌دانند. در برخورد انرژی بالا، بخشی از انرژی جنبشی به ماده تبدیل می‌شود و می‌توان با انتخاب مناسب ذرات برخورد کننده، پادذرات را تولید کرد.

معجزه عجیبی که ذهن فیزیکدانان را در مورد انفجار بزرگ به خود مشغول کرده است این است که در هنگام انفجار بزرگ مقدار ماده تولید شده بیشتر از ضد ماده بوده است زیرا اگر تعداد ماده و ضد ماده با هم برابر بود عملا هیچ ستاره و سیاره ای تشکیل نمی شد و ماده و ضد ماده همدیگر را خنثی می نمودند.و ضد ماده 16 دقیقه به دام افتاد. و پاد ماده یک اصل پذیرفته شده در فیزیک است.

در آیات مختلفی از قرآن خداوند به وجود ضد ماده اشاره کرده است:

در سوره الذاریات آیه ۴۹ نوشته شده است:

وَمِن کُلِّ شَیْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَیْنِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ ﴿۴۹﴾و از هر چیز دو زوج آفریدیم شاید متذکر شوید.

در سوره یس آیه ۳۵ نوشته شده است:

سُبْحَانَ الَّذِی خَلَقَ الْأَزْوَاجَ کُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا یَعْلَمُونَ ﴿۳۶﴾منزه است کسی که تمام زوجها را آفرید، از آنچه زمین می‏رویاند، و از خود و از آنچه نمی‏دانند!

در سوره زخرف آیه ۱۲ نوشته شده است:

وَالَّذِی خَلَقَ الْأَزْوَاجَ کُلَّهَا وَجَعَلَ لَکُم مِّنَ الْفُلْکِ وَالْأَنْعَامِ مَا تَرْکَبُونَ ﴿۱۲﴾ و همان کسى که جفتها را یکسره آفرید و براى شما از کشتیها و دامها [وسیله‏اى که] سوار شوید قرار داد

اولین شواهد ناشی از ضد ماده در ۱۹۳۲ توسط  کارل آندرسن کشف شد و در سال 1955 وجود نخستین پاد نترون آشکار شد در حالی که قرآن 1400 سال قبل از وجود پادماده خبر داده است.

اشاره قرآن به وجود شکاف(خلا)در فضا

تصویر زیر مربوط به بزرگترین خلا یا فضای خالی در کیهان است که اندازه آن در حدود یک میلیارد سال نوری است.و در این قضای خالی هیچ ستاره یا سیاره و ماده ای به مدت یک میلیارد سال نوری هیچ چیزی وجود ندارد.این نوع فضاهای خالی یا خلا در بسیاری از نقاط جهان هستی وجود دارد ولی این تصویر مربوط به بزرگترین فضای خالی کشف شده در جهان است.

 در آیات اول و دوم سوره الإنفطار دقیقا این تصویر توصیف شده است:

إِذَا السَّمَاء انفَطَرَتْ ﴿۱﴾وَإِذَا الْکَوَاکِبُ انتَثَرَتْ ﴿۲﴾

 آنگاه که آسمان زهم بشکافد(در بعضی از ترجمه ها گسسته شود)﴿۱﴾و آنگاه که اختران پراکنده شوند ﴿۲﴾

نکته جالب دیگر در این آیه این است که این مساله علاوه بر این تصویر به دو مبحث دیگر در ستاره شناسی نیز اشاره می کند از لحاظ علمی کائنات ما در حال گسترش است و ستاره ها از هم فاصله می گیرند و یکی از دیدگاه های علمی در مورد پایان جهان نیز همان دور شدن ستاره ها و سیارات از هم است که سرانجام باعث انبساط بزرگ و نابودی جهان هستی می شود.این آیه دقیقا به این موضوع اشاره دارد.

مساله دیگری نیز که به این آیه از لحاظ علمی امواج گرانشی در مخصوصا در ناحیه نزدیک سیاهچاله ها که جاذبه شدید است یک نوع شکاف و انحنا در فضا و زمان ایجاد می کنند که این موضوع نیز توسط نظریه انشتین تایید شده است و این آیه نیز می تواند به این شکاف اشاره کند.

اتساع زمان در قرآن

اتساع زمان گرانشی پدیده‌ی وجود تفاوت واقعی بین مقدار مشاهده‌شده برای زمان سپری شده میان دو رویداد٬ از دید ناظرهای قرار گرفته در مکان‌هایی با پتانسیل گرانشی متفاوت است. هرچه پتانسیل گرانشی مکان ناظر بیشتر باشد (یعنی از جرم منشأ میدان دورتر باشد) زمان برای او سریع‌تر می‌گذرد.

این اثر اولین بار توسط آلبرت اینشتین در سال ۱۹۰۷ پیش‌بینی شد.وی این اثر را با استفاده از نتایج نسبیت خاص در چارچوب‌های مرجع شتاب‌دار مطرح کرد.( از نسبیت خاص تا نسبیت عام را ببینید ) پس از آن ٬ طی آزمایش‌هایی ٬ که اولین آن‌ها آزمایش پوند-ربکا بود (آزمون‌های نسبیت عام را ببینید) بررسی و تأیید گردید.

این موضوع یک پدیده فیزیکی قبول شده است و در زیر دریا نیز آزمایش شده است.

در سوره معراج آیه 5 نوشته شده است که :

تَعْرُجُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ إِلَیْهِ فِی یَوْمٍ کَانَ مِقْدَارُهُ خَمْسِینَ أَلْفَ سَنَةٍ ﴿معارج/4﴾ آیه: “فرشتگان و ارواح در یک روز به او (مذکر) صعود کردند که این معادل پنجاه هزار سال برای انسان است”!

که این آیه علاوه بر دلالت بر نظریه نسبیت بر اتساع زمان نیز می تواند دلالت کند زیرا در آیه اشاره شده است که با بالا رفتن و دور شدن فرشتگان زمان ژنجاه هزار سال انسان برای آنها در یک روز سپری شده است که دقیقا با تعریف اتساع زمان مطابقت دارد.

اشاره قرآن به وجود اتم

اَتُم (به انگلیسی: Atom) واحد تشکیل دهنده تمام مواد (یا تک تک عنصر شیمیایی) است که متشکل از یک هسته مرکزی است که محاطه شده با ابر الکترونی با بار منفی. تعریف دیگری آن را به عنوان کوچکترین واحدی در نظر می‌گیرد که ماده را می‌توان به آن تقسیم کرد بدون اینکه اجزاء بارداری از آن خارج شود.اتم ابری الکترونی، تشکیل‌شده از الکترون‌ها با بار الکتریکی منفی، که هستهٔ اتم را احاطه کرده‌است. هسته نیز خود از پروتون که دارای بار مثبت است و نوترون که از لحاظ الکتریکی خنثی است تشکیل شده است. زمانی که تعداد پروتون‌ها و الکترون‌های اتم با هم برابر هستند اتم از نظر الکتریکی در حالت خنثی یا متعادل قرار دارد در غیر این صورت آن را یون می‌نامند که می‌تواند دارای بار الکتریکی مثبت یا منفی باشد. اتم‌ها با توجه به تعداد پروتون‌ها و نوترون‌های آنها طبقه‌بندی می‌شوند. تعداد پروتون‌های اتم مشخص کننده نوع عنصر شیمیایی و تعداد نوترون‌ها مشخص‌کننده ایزوتوپ عنصر است.

نخستین کسی که در باره وجود اتم حدس هایی زده بود دموکریت در 500 سال قبل از میلاد مسیح(ع ) بود اما در همان موقع نظریه وی مورد تایید قرار نگرفت و به فراموشی سپرده شد بعد ها دالتون نظریات دموکریت را تایید و گسترش داد سپس تامسون هندوانه ای خودر ا پیشنهاد کرد و بعد از آن رادرفورد و نیل بوز نظریاتی را در باره اتم پیشنهاد دادند.

اما مساله ای که وجود دارد اعراب دوره جاهلیت فقط ذرات ریز را که از به هم چسبیدن مولکول ها بوجود آمده بود می توانستند ببینند و در آن دوره میکروسکوپی برای مشاهده مولکول ها یا اتم ها وجود نداشت اما خداوند به خوبی در سوره یونس آیه 61 به خوبی به وجود ذرات کوچکتر از آنچه مردم آن دوران می دیدند اشاره می کند:

وَمَا تَکُونُ فِی شَأْنٍ وَمَا تَتْلُو مِنْهُ مِن قُرْآنٍ وَلاَ تَعْمَلُونَ مِنْ عَمَلٍ إِلاَّ کُنَّا عَلَیْکُمْ شُهُودًا إِذْ تُفِیضُونَ فِیهِ وَمَا یَعْزُبُ عَن رَّبِّکَ مِن مِّثْقَالِ ذَرَّةٍ فِی الأَرْضِ وَلاَ فِی السَّمَاء وَلاَ أَصْغَرَ مِن ذَلِکَ وَلا أَکْبَرَ إِلاَّ فِی کِتَابٍ مُّبِینٍ ﴿۶۱﴾

و در هیچ کارى نباشى و از سوى او [=خدا] هیچ [آیه‏اى] از قرآن نخوانى و هیچ کارى نکنید مگر اینکه ما بر شما گواه باشیم آنگاه که بدان مبادرت مى‏ورزید و هم‏وزن ذره‏اى نه در زمین و نه در آسمان از پروردگار تو پنهان نیست و نه کوچکتر و نه بزرگتر از آن چیزى نیست مگر اینکه در کتابى روشن [درج شده] است (۶۱)

 

در این آیه خداوند اشاره می کند که هیچ ذره ای حتی اتم ها ویروس ها باکتری ها در سراسر جهان از دید او مخفی نیستند و صریحا اشاره می کند ذرات کوچکتر از ذره ای که مردم ممکن بود بتوانند در آن زمان با چشم ببینند نیز وجود دارد.در زمان پیامبر(ص) هیچ میکروسکوپی وجود نداشت که مردم بتوانند به وجود ذرات کوچکتر را ببینند و این آینه نیز جزو معجزات علمی آشکار قرآن کریم به حساب می آید.معنی این آیه علاوه بر اتم می تواند به سایر ذرات میکروسکوبی مانند باکتری ها و ویروس ها نیز دلالت بکند ولی چون کلمه ذره در آیه آورده شده است به نظر می آید منظور همان اتم باشد.

همچنین اتم دارای دو قطب متضاد مثبت و منفی است که بار الکترون منفی و بار نترون مثبت است قرآن در چندین جا به این مساله نیز اشاره کرده است:

«سبحانَ الّذی خَلَقَ الاَزواجَ کُلَّها مِمّا تُنبِتُ الاَرضَ وَمِن اَنفُسِهِم وَمِمّا لا یعْلمون؛ پاک است آنکه جفتها را سراسر آفرید چه در آنچه از زمین می‌روید و چه از خود مردم و چه جفت‌هایی که از آن خبر ندار ند». (سوره شعراء، آیه 7)

سُبْحَانَ الَّذِی خَلَقَ الْأَزْوَاجَ کُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا یَعْلَمُونَ

پاک [خدایى] که از آنچه زمین مى‏رویاند و [نیز] از خودشان و از آنچه نمى‏دانند همه را نر و ماده گردانیده است ۳۶ یس

در این آیات نیز قرآن در مورد چیزهایی اشاره کرده است که در آن زمان مردم در باره آن نمی دانستند و در زمان رسول اکرم(ص)اتم و بارهای آن کشف نشده بود و این آیات بر این مساله نیز می توانند دلالت بکنند.

در مورد اتم حضرت امام جعفر صادق(ع) نیز فرمودند:

جهان از یک جرثومه بوجود آمد و آن جرثومه دارای دو قطب متضاد سبب پیدایش ذره گردید و آنگاه ماده بوجود آمد و ماده تنوع پیدا کرد و تنوع ماده ناشی از کمی یا زیادی ذرات آنها میباشد.(امام جعفر صادق مغز متفکر جهان اسلام مرکز مطالعات اسلامی استرانبورگ) که اگر این حدیث واقعیت داشته باشد بطور دقیق با کشفیات علم امروز در باره اتم ها مطابقت دارد.

مساله نسبیت انیشتین در قرآن

مساله نسبیت برای اولین بار توسط آلبرت انیشتین در سال 1915 مطرح شد و قبل از انیشتین تصور بر این بود که زمان یک مساله ثابت است.

انشتینن برای اوبین بار به روشنی اثبات کرد که زمان به سرعت و جرم جسم وابسته است.

معادله اصلی نسبیت انیشتین به صورت زیر بود

در مساله نسبیت خاص که انیشتین در سن 25 سالگی اظهار داشت بطور خلاصه این چنین بود که در سرعت های بالا که سرعت جسم ثابت است مثلا وقتی جسمی سرعتی نزدیک به سرعت نور دارد زمان برای او کند تر سپری می شود و حجم جسم نیز کاهش می یباد ولی جرم جسم زیادتر می شود.

انشتین مثالهای جالبی را نیز آورد مثلا اگر دو برادر یکی با سرعت نور در فضا برود و برادر دوقلویش در زمین بماند بعد از بازگشت برادری که با سرعت نور رفته هنوز در سن کودکی است اما برادر دیگر پیر شده و صاحب فرزند و نوه و … است!

آیات مختلفی از قرآن مفهوم نسبی بودن زمان را در خود دارند:

آیه 4 سوره معراج: فرشتگان و روح (فرشته مخصوص ) به سوى او عروج مى کنند در آن روزى که مقدارش پنجاه هزار سال است

سوره حج آیه 47 : و از تو با شتاب تقاضاى عذاب مى‏کنند با آنکه هرگز خدا وعده‏اش را خلاف نمى کند و در حقیقت‏یک روز [از قیامت] نزد پروردگارت مانند هزار سال است از آنچه مى‏شمرید

سوره سجده آیه 5 : کار [جهان] را از آسمان [گرفته] تا زمین اداره مى‏کند آنگاه [نتیجه و گزارش آن] در روزى که مقدارش آن چنان که شما [آدمیان] برمى‏شمارید هزار سال است به سوى او بالا مى‏رود

همچنین دانشمندان معتقد هستند که در سیاهچاله ها بعد زمان وجود ندارد و مناطقی بروی زمین خاصیت سیاهچاله ها را دارند!آیات سوره ی کهف نیز این موضوع را تایید می کنند:

پس ما بر گوش آنها تا چند سالی پرده بیهوشی زدیم پس از آن، آنان را بر انگیختیم تا معلوم گردانیم کدام یک از آن دو گروه مدت درنگ در آن غار را بهتر احصاء کرد. (سوره الکهف، آیه: 11-12 )

” باز ما آنان را از خواب بر انگیختیم تا میان خودشان یکی پرسید: چند مدت در غار درنگ کردید جواب دادند یک روز تمام یا که برخی از روز دیگر، گفتند: خدا داناتر است که چند مدت در غار بودیم…“ (سوره الکهف، آیه: 19)

 

حتما ببینید

کسب و کار حلال در اسلام و احادیثی گهربار دراینباره

کسب و کار حلال در اسلام و احادیثی گهربار دراینباره اسلام برای كسب و كار، …

4 نظر

 1. سلام
  احسنت واقعاخدا خیرتون بده…
  مقالات واقعا عالی بودن و بسیار حیرت آور…
  خداوند ثواب شما را محفوظ بدارد ان شاء الله…

  خرد را گر نبخشد روشنایی
  بماند تا ابد در تیره رایی

  کمال عقل آن باشد در این راه
  که گوید نیستم از هیچ آگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *